Verte - neverte

Autor: Peter Bulík | 25.4.2013 o 17:10 | (upravené 26.4.2013 o 7:47) Karma článku: 10,78 | Prečítané:  985x

Verte neverte  (v anglickom origináli Beyond Belief: Fact or Fiction ? ) je americký seriál vysielaný spoločnosťou  FOX v rokoch  1997 až 2002. Každá epizóda seriálu obsahovala päť krátkych príbehov, ktoré boli  všetky zdanlivo nemožné a ťažko uveriteľné, avšak niektoré z nich boli vraj pravdivé a založené na skutočných udalostiach.  Divák sa  počas  sledovania mohol sám rozhodnúť,  či  príbehom verí ich pravdivosť, alebo nie. Na záver každej  epizódy moderátor  prezradil, ktoré z príbehov  boli  pravdivé  a ktoré nie.

Príbeh č. 1 - Skúška

Môj priateľ sa rozhodol, že si externým štúdiom rozšíri svoju doterajšiu kvalifikáciu. Prihlásil sa na príslušnú vysokú školu a čuduj sa svet - prijali ho. Stačilo zaplatiť určený poplatok. Študoval, nie ako sa patrí, ale ako sa mu dalo a ako sa mu chcelo.

Jedného dňa musel ísť aj na skúšku, keďže ich skúšal sám dekan fakulty. Môj priateľ nebol zvyknutý, že by sa mal na skúšku dostaviť osobne a ešte aj niečo vedieť. Rozhodol sa však, že keď sa dal na boj, bude bojovať a ak nie inak, dekanovi aspoň vysvetlí, prečo sa na skúšku nestihol pripraviť.  Formou „prieskum bojom" tiež zistí, čo vlastne od neho na skúške budú chcieť. V  deň D sa posadil tvárou v tvár dekanovi fakulty a v priateľskom, približne 15 minútovom rozhovore, mu vysvetlil prečo sa na skúšku nepripravil a prečo nič nevie. Dekan si ho chápavo vypočul a v závere ich dialógu sa spýtal, či mu stačí hodnotenie „C."  Priateľ preglgol, zavŕtal pohľad dekanovi do očí a poznamenal: „Nemusíte si zo mňa robiť žarty, nechcel som Vás uraziť, iba som vysvetlil dôvody  pre ktoré  nie som na skúšku pripravený !"

Dekan odpovedal: „ Nerobím si žarty, myslím to vážne !"

Priateľ kontroval: „ Nepovedal som Vám nič, ak mi chcete dať nejaké hodnotenie, pokojne dajte aj É - čko, budem spokojný, že mám skúšku z krku..."

Dekan pribil: „ Nie, éčko Vám nedám, nemôžem si dovoliť, aby o našej fakulte hovorili, že tu máme hlúpych študentov !"

Do indexu zapísal priateľovi „C."

 

Pravda a či fikcia ?  Dozviete sa na konci blogu ...


Príbeh č. 2 - Narodenie syna

V jeden piatkový podvečer  telefonoval na mobil kamarát kamarátovi a vraví: „ Ahoj, o chvíľu budem kompletne ožratý, narodil sa mi syn, oslavujeme ..."

„ Tak to ti blahoželám a osláviť to samozrejme treba !" - odpovedal druhý prvému.

„ To viem aj bez teba, volám ti však preto, že ťa chcem o niečo poprosiť !"

„ Tak skús !"

„ Zajtra mám na fakulte skúšku a keďže budem opitý, potrebujem, aby si na ňu šiel miesto mňa !"

„ Ti šibe ? Ja predsa na žiadnu vysokú školu nechodím a vôbec netuším o čom tá tvoja skúška má byť ! Ako by som ju mohol urobiť ?!

„ Nič sa neboj, príď ku mne, dáme po jednom , poviem ti čo a ako  a ráno pôjdeš !"

A tak sa stalo. Kamarát išiel za kamaráta na skúšku do školy o ktorej ani poriadne nevedel kde sídli. Prišiel do tlupy nejakých ľudí, hádam - prepytujem - študentov. Skúšajúci dal kolovať prezenčnú listinu. Kamarát paličkovým písmom napísal meno kamaráta a podpísal sa ako tak natrénovaným  podpisom.  Keby náhodou ...  Skúšajúci rozdal testy.

„Máte na to hodinu !" - povedal a odišiel nevedno kam.

Niekto ako študenti vytiahli ťaháky, zapli internet v notebookoch, smartfónoch a písali. Suplujúcemu kamarátovi nadiktovali správne odpovede z tém o ktorých nikdy nepočul. O hodinu prišiel skúšajúci. Zozbieral papiere s odpoveďami, poďakoval niekomu ako študentom za účasť a prítomní sa rozišli. Kamarát, ktorému sa narodil syn, našiel si o pár dní , rovnako ako všetci ostatní platiaci študenti, na príslušnom internetovom portáli fakulty, známku z vykonanej  skúšky na ktorej nikdy nebol ...

 

Pravda a či fikcia ?  Dozviete sa na konci blogu  ...

 

Príbeh č. 3 - Študent

Do strednej odbornej školy prijali na štúdium žiaka. Jeho študijný priemer zo základnej školy bol 3,6 a v podstate zo všetkých predmetov mal hodnotenie dostatočný. Okrem toho bol integrovaný, čo v pedagogickej reči značí, že mal nejakú poruchu učenia, resp. nejaký telesný hendikep.  Do strednej školy, vzhľadom na jeho prospech, ho prijali na trojročný učebný odbor - automechanik. Aj tu v skupine žiakov patril medzi tých prospechovo najslabších. Podľa vyjadrenia lekára bol však chlapec schopný študovať v  spomenutom odbore.  Nejaký týždeň - dva po začiatku školského roka prišla do školy matka chlapca, vyžiadala si  synove doklady a vzala chlapca na inú školu na ktorú ho prijali -  na súkromné športové gymnázium...

 

Pravda, či fikcia ... dozviete sa už za okamih...

 

Tak milí čitatelia, ako ste tipovali svoje odpovede ?  Ak  považujete všetky príbehy za skutočné - máte pravdu. Všetky sa stali ! A predpokladám, že mnohí, ktorí pracujete vo verejnom dome zvanom školstvo, máte dostatok svojich vlastných príbehov. Aj ja ich mám ešte mnoho v rezerve... A rozmýšľam o čom sú ... o slovenskom školstve, o nás o ľuďoch -  Slovákoch, o  stave spoločnosti ... o stave sveta ?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?